Amerikan merkezli College Board tarafından düzenlenen bir sınavdır. SAT sınavı yılda 7 kez yapılmaktadır. Sınav ücreti 2021 yılı sınavları için 104 USD olarak belirlenmiştir. Ücret sene bazlı değişkenlik göstermektedir. Sınavın geçerlilik süresi 2 yıldır.


SAT SINAVININ İÇERİĞİ NASILDIR?

Sınav Reading – Writing + Language + Math 1 (No Calculate) – Math 2 (Calculate) olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerin soru sayısı sırasıyla 52 – 44 – 20 – 38 şeklindedir. Sınavın süresi üç saattir. Ardından opsiyonel olarak 50 dakikalık essay yazma süresi verilmektedir. Sadece bazı üniversiteler essay istemektedir. Çoktan seçmeli olarak yapılan sınavda yanlış cevaplar doğru cevapları etkilememektedir. Minimum puan 400 maksimum puan 1600 olarak belirlenmiştir. Her testin sonucu 200- 800 puan arasında değişmektedir. Yabancı uyruklu öğrenciler, Türkiye sınırları içerisindeki üniversitelere yönelik başvurularında kompozisyon bölümünde muaf tutulmaktadır.


SAT HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER

Standart eğriler (curve), SAT sınavı için büyük önem taşımaktadır. Çünkü her SAT sınavının standart eğrileri aynı değildir. Aralık ayında yapılan sınavda 55 doğru yanıt ile 930 alırken, Mart ayındaki sınavdan 50 doğru yanıt ile 970 alabilirsiniz. Sınav sonuçları ortalama 15 iş günü içerisinde açıklanmaktadır. Bazı durumlarda bu süre 25 iş gününü bulmaktadır. Sonuçlar collegeboard.org sitesinden ilan edilmektedir.SAT SINAVI İLE YABANCI ÖĞRENCİ KABUL EDEN ÜNİVERSİTELER HANGİLERİDİR?

Türkiye’deki birçok üniversite SAT sınavı ile yabancı uyruklu öğrenci kabul etmektedir. Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Gazi Üniversitesi SAT skoru ile yabancı öğrenci kabul eden üniversitelere örnek verilebilir. Türkiye’nin önde gelen devlet ve özel üniversiteleri yabancı uyruklu öğrenci kabulünde YÖS yerine SAT skorunu esas almaktadır. İyi bir SAT puanı Türkiye’de üniversite okumak isteyen yabancı uyruklu öğrenciler için çok önemlidir.


AP SINAVLARI NEDİR?

Yabancı uyruklu öğrenci kabulünde Türkiye’deki üniversitelerin dikkate aldığı bir diğer sınav türü AP (Advenced Placement Program)’dir. AP College Board tarafından düzenlenmektedir. AP sınavları yılda bir kez yapılmaktadır. Sınav sonuçları 5 üzerinden değerlendirilmektedir. Harfler ile puanlama sistemi de mevcuttur. Okuduğunuz lise AP vermiyor ise başka bir okuldan AP alabilirsiniz.

AP SINAVLARININ İÇERİĞİ NASILDIR?

Sınav iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde çoktan seçmeli sorular sorulmaktadır. İkinci bölümde öğrenciden kendi cevaplarını oluşturması istenmektedir. Bir makale yazması ya da bir soruna çözüm bulması beklenmektedir. Sınav ortalama 2-3 saat arasında sürmektedir.

AP SINAV ÜCRETİ NE KADARDIR?

AP Sınav ücretleri 95-200 USD arasında değişmektedir.