Yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye’de üniversite okuyabilmek için girdikleri sınavlardır. YÖS (Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı), merkezi olarak gerçekleştirilen bir sınav değildir. Her üniversite belirli bir takvim içerisinde kendi YÖS sınavını uygulamaktadır. Uygulanan sınavlar sadece Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerlidir.   YÖS sınavları yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye’de lisans eğitimi alabilmeleri için oldukça önemlidir.


YÖS SINAVLARINA KİMLER BAŞVURABİLİR?

1) Tamamen tek vatandaş olan yabancı uyruklu öğrenciler (İkamet Tezkeresi - 99 T.C Kimlik Numarası)

2) Lise eğitiminin tamamını yurt dışında tamamlayan öğrenciler (Lise Denklik Belgesi)

3) Tek vatandaşlığı yabancı olup sonradan tüm aile birlikte T.C vatandaşlığı alanlar (Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği)

4) Doğumlu T.C. vatandaşı olup sonradan veya doğumla yabancı vatandaşlık kazananların, T.C vatandaşlığın 5901 kanun ile izinli çıkan öğrenciler (Mavi Kart)

5) KKTC uyruklu olup ve lisenin tamamını KKTC bitiren GCE A Level sahibi öğrenciler


YÖS SINAVININ İÇERİĞİ NASILDIR?

Sınavlarda genellikle 80 soru sorulmaktadır. Sınav süresi 100-150 dakika arasında değişmektedir. Mantık, matematik ve geometri alanlarından sorular gelmektedir. Sınavın içeriğinde Türkçe soruları yer almamaktadır. Puanlama 100 üzerinden yapılmaktadır.

YÖS SINAV BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

Her üniversitenin kendi başvuru sistemi vardır. Başvuru sistemi genellikle sınav tarihinden 1-3 ay önce açılmaktadır. Başvuru takvimi, sınav kılavuzu ve diğer tüm detaylar üniversitenin resmî web sitesi ve uluslararası ofis koordinatörlüğü sayfasında yayınlanmaktadır.


YÖS SINAV BAŞVURU ÜCRETLERİ NE KADARDIR?

Sınav ücretleri tercih edilen üniversiteye ve sınav merkezine göre değişmektedir. Yurt içi ve yurt dışı sınav merkezlerinin ücretlerinde farklılık olabilmektedir. Sınav ücretleri genellikle 15 – 150 USD arasındadır.


YÖS KONTENJANLARI NASILDIR?

Genel itibariyle tüm bölümlere yabancı uyruklu öğrenci kabul edilmektedir. Yabancı öğrenciler için YKS ile eşit kontenjan açma yetkisi üniversitelere aittir. 04.07.2019 tarihli Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kararı ile Tıp, Diş, Hukuk ve Öğretmenlik fakültelerine mavi kartlı ve liseyi yurt dışında okuyan T.C ve çifte uyruklu öğrenciler için %10 kontenjan kotası getirilmiştir. YÖK’ün 30 Mart 2021 tarihli kararı ile Eczacılık fakültesine de %10 kontenjan kotası getirilmiştir. Kontenjanlar YÖK tarafından her yıl Nisan-Ağustos ayları arasında ilan edilmektedir.YÖS SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANIR?

YÖS sınav sonuçları ortalama 2-6 hafta içerisinde açıklanmaktadır. Sonuçlar üniversitenin resmî web sitesi, uluslararası ofis koordinatörlüğü ya da öğrenci işleri sayfasından online olarak duyurulmaktadır. Öğrencilerin sınav sonuçlarına itiraz hakkı bulunmaktadır.


YÖS SINAVINDA TERCİHİN ÖNEMİ

Her üniversitenin kendi tercih sistemi bulunmaktadır. Bu nedenle tercih süreci iyi takip edilmelidir. Ölü tercih yapılmamalı ve ek tercihler düşünülerek hareket edilmelidir. Tercih sıralaması puan eşitliklerinde büyük öneme sahiptir. Tercih sıralamasında ülke baraj kontenjanına çok dikkat edilmelidir. Tercih yapılırken puan eşitlikleri durumunda yaş, cinsiyet, TÖMER sertifikası belirleyici olmaktadır.