DİL MUAFİYET HİZMETLERİ


Dil muafiyet sınavları öğrenciler için önemli bir konudur. Dil muafiyet sınavında başarılı olan öğrenciler lisans eğitimine başlamadan önce bir sene hazırlık okumaktan muaf tutulmaktadır. Dolayısıyla sene kaybı olmadan normal eğitim süresinde programını tamamlama fırsatına sahip olmaktadır. VE Eğitim Danışmanlık olarak öğrencilerimizin üniversitesi öncesi dil muafiyet sınavlarında en iyi sonuçları almalarını sağlamaktayız. Özellikle yabancı öğrencilerin dil muafiyet sınavlarında en çok tercih ettiği danışmanlık firması olmanın haklı gururunu yaşamaktayız.


DİL MUAFİYET SINAVLARI


·         TOEFL


TOEFL IBT sınavı üniversite sınıflarında duyulduğu, konuşulduğu, okunduğu ve yazıldığı şekliyle İngilizce dilini, anadili İngilizce olmaya kişilerin kullanım ve anlama becerilerini ölçer.

TOEFL IBT sınavı yılda 50 defadan fazla olmak üzere, sabit tarihlerde yapılmaktadır.

Sınav 3 saat sürmekte ve günde 1 adet sınav yapılmaktadır. Kişi 3 gün içerisinde sadece tek bir sınava girebilme hakkına sahiptir.

Sınav ücreti ülkeden ülkeye değişkenlik göstermekte ve 150 USD – 250 USD arasında değişmektedir.

Sınava 7 gün kala yapılan kayıtlar geç kayıt türüne girmekte olup 40 USD – 60 USD arasında gecikme bedeli alınmaktadır. Son 4 gün kala kayıtlar kapatılmaktadır.

Sınav dört bölümden oluşmaktadır. Bunlar: Reading (57 – 72 Dakika & 30 – 40 Soru)

                                                                              Listening (41 – 57 Dakika & 28 – 39 Soru)

                                                                              Speaking (17 Dakika & 4 Görev)

                                                                              Writing (50 Dakika & 2 Görev)

 

Sınav sırasında gözetmen tarafından verilecek müsvedde kâğıt ile not tutulabilir. Sınav bittikten sonra tüm kağıtlar toplanıp imha edilmektedir. Kâğıda hiçbir şekilde zarar verilmemelidir.

Sınav sırasında Q klavye kullanılmalıdır.

Sınav puanlaması 0 – 120 arasındadır.

TOEFL IBT puanı 2 yıl geçerlidir.

Türkiye’de üniversite hazırlık atlama şartlarında TOEFL IBT geçerliliği olabilmesi için kesinlikle devlet kurumlarında yapılan sınav sonuçları geçerlidir.

 

·         CAMBRIDGE ENGLISH LANGUAGE ASSESSSMENT


Cambridge English Yeterlilikleri, İngilizce öğrenmeyi keyifli, etkili ve ödüllendirici kılan geniş kapsamlı sınavlardır.  İster üniversiteye girmeyi ister kendi işinizi kurmayı veya kariyerinizi geliştirmeyi arzulayın, genel ve yüksek öğrenim yeterliliklerimiz size hedeflerinize erişecek özgüveni sağlar.

Sınav dört bölümden oluşmaktadır. Bunlar: Reading and Use of Engish – Listening – Writing – Speaking şeklindedir.

Cambridge English Language Assessment Yeterlilik Düzeyleri

B2 First: First Certificate in English (FCE) olarak da bilinen B2 First, üst-orta seviyede bir yeterliliktir. Günlük yazılı ve sözlü İngilizceyi iş ve eğitim amacıyla kullanabildiğinizi kanıtlar. Sınavın CEFR seviyesi B2’dir. Sınav süresi yaklaşık 3.5 saattir. Sınav formatı bilgisayar ya da kağıt üzerinde şeklindedir. Seviyenin skoru 160 – 179 aralığındadır.

CAE C1 Advanced: Derinliği olan ve üst seviyede bir yeterlilik olup, işverenlerin ve üniversitelerin aradığı İngilizce seviyesine sahip olduğunuzu gösterir. Sınavın CEFR seviyesi C1’dir. Sınav süresi yaklaşık 4 saattir. Sınav formatı bilgisayar ya da kağıt üzerinde şeklindedir. Seviyenin skoru 180 – 199 aralığındadır.

CPE C2 Proficiency: En üst seviyedeki yeterlilik seviyesidir. Bu seviye İngilizce konusunda tam yeterlilik sahibi olduğunuzu gösterir. Sınavın CEFR seviyesi C2’dir. Sınav süresi yaklaşık 4 saattir. Sınav formatı bilgisayar ya da kağıt üzerinde şeklindedir. Seviyenin skoru 200 – 230 aralığındadır.

 

·         PEARSON


Bilgisayar tabanlı bir sınavdır. Klavye ve mikrofonlu kulaklık aracılığıyla sorulara yanıt verilmektedir. Sınav 3 saatlik tek oturum ile tamamlanmaktadır.

Başvuru yapmak istediğiniz sınav seansına 24 saat süre kalana kadar (kontenjan dolmadığı taktirde) başvuruda bulunabilirsiniz.

Sınav ücreti 1000 ₺ - 2000 ₺ arasında değişmektedir.

PTE Academic sınav sonuçları en geç 5 iş günü içerisinde açıklanmaktadır. Sınav sonuç raporunuz size e-mail olarak bildirim gelmektedir.

Sınav Speaking & Writing (77 – 93 Dakika), Reading (34 – 41 Dakika), Listening (45 – 57 Dakika) bölümlerinden oluşmaktadır.

İngilizce dil yeterliliğini kısa sürede belgelemek, esnek sınav tarihlerinden faydalanmak, iki yıl boyunca sınırsız sınav sonuç belgesi almak ve diğer faydalarından yararlanmak için PTE Academic’i tercih edebilirsiniz.